Cestování do Rumunska vlakem je pohodlné a cestujeme-li do Transylvánie a na hory, tak i velmi praktické. Výhodou je, že vlaky od Budapešti, kterými návštvník z Česka cestuje, projíždějí právě nejatraktivnějšími destinacemi, kam má turista dost často namířeno. Do vlaku je možno vzít si i lyže nebo jízdní kolo. Jak cestovat do Rumunska vlakem?

Jak do Rumunska vlakem

V současné době není mezi Českou republikou a Rumunskem žádný přímý vlakový spoj. To ale není příliš velká komplikace, protože při vhodně zvoleném spoji to mimo naši republiku znamená jen jeden přestup v Budapešti.

Vagon rumunských drah

Do Budapešti jedou přímé vlaky z Prahy (přes Pardubice, Brno, Břeclav), od Ostravy a Olomouce je třeba dopravit se do Břeclavi a tam na mezinárodní vlak přestoupit. Vlaky od nás přijíždějí na nádraží Budapest Keleti (Východní), odkud také odjíždějí vlaky do Rumunska (do Bukurešti).

Do Rumunska se vlaky dostávají po dvou tratích – jedna vede přes Oradeu, druhá přes Arad. Z nádraží Keleti jede denně pět vlaků – dva přes Oradeu a tři přes Arad. Podle toho jak daleko jedeme můžeme zvolit denní a noční spoj.

Evropská unie ano, Schengen ne

Rumunsko sice je v Evropské unii, ale není v Schengenském prostoru. Proto musíme počítat s kontrolou pohraniční policie, která zkontroluje vagon a doklady cestujících. (Může se stát, že je trochu překvapí starší typ českého občanského průkazu, ale nakonec vše dobře dopadne.) Při cestě přes Arad to bude v Curtici, při cestě přes Oradeu bude kontrola v Episcopia Bihor.

Cestování vlakem z Prahy

EC 279 EN 473 ↓ Stanice ↑ EN 472 EC 278
11:52  Praha hl.n. 16:08
14:24  Brno hl.n. 13:36
18:35 19:10  Budapest-Keleti pu. 8:50 9:25
9:20  Brasov 20:22
12:00  Bucuresti Nord Gr.A. 17:45
Zdroj: ČD, 1/2016

Jízdenka a místenka

Do Rumunska je výhodné cestovat na zvýhodněné zpáteční jízdenky City Star.Už dva cestující tvoří tak zvanou skupinu cestujících.

  • Pro ilustraci za cestu z Brna do Bukurešti a zpět asi 6040 Kč, to je 1510 za jednu osobu a jízdu (informace ČD z ledna 2016.)

Do mezinárodních vlaků v Rumunsku je povinně třeba místenka (mezinárodní rezervace). To je asi jediné omezení pro cestování vlakem do Rumunska a zpět – cestující je vázán na jeden konkrétní spoj. Místenka v Rumunsku stojí 80 až 90 korun, podle kurzu. Hned po příjezdu je užitečné zajít do stánku informací a ujistit se o minimální časové rezervě pro nákup místenky na zpáteční cestu. Obvykle to je 24 hodin, ale může se to měnit. Není to tak, že bychom místenku koupili těsně před odjezdem.

Poznámka: V Rumunsku jezdí osobní vlaky (tren personal), spěšné vlaky (tren accelerat), rychlíky (rapid tren) a IC. Na cestování z České republiky a zpět je rychlé, praktické a pohodlné využít vlaky InterCity. 

  • Cestovné lze zlevnit například tím, že bychom měli jízdenku jen do první stanice Rumunska a dál pokračovali osobními vlaky. Ale to je vyžaduje opravdu hodně času – a nemít nikde nic zajištěno.

Když ČD neznají rumunskou stanici

Problém informačního systému Českých drah je, že nedokáže vyhledat menší města.

  • Příklad: Míříme do stanice, která je na lokální trati, proto bychom chtěli v rychlíkové stanici přestoupit a dojet na jednu jízdenku.

Tu nám ale ČD nejspíš neprodají, protože naši konečnou stanici nemají v systému. Pak musím koupit jízdenku do poslední rychlíkové stanice a na zbytek cesty si jízdenku dokoupit u pokladny, v horším případě jako doplatkovou ve vlaku. Dohadování a vysvětlování je někdy trochu zdlouhavé, ale ke shodě dojde.

Foto: Vagon rumunských drah (jez)

V Rumunsku jezdí osobní vlaky (tren personal), spěšné vlaky (tren accelerat), rychlíky (rapid tren) a IC. 

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.