Vlajka Rumunska je jasná, hřejivá – a poté, co byl z jejího středu odstraněn komunistický symbol, tak i graficky čistá. Modrá, žlutá a červená jsou v heraldice a vexilologii oblíbené barvy. Tak oblíbené, že stejné barvy zvolil na svou státní vlajku i africký stát Čad. Rumuni mají pro své barvy historické opodstatnění. Ale to má Čad také. O jak vyhlížející vlajku že se to vedli spory:

Rumunská vlajka francouzského střihu

Rumunská vlajka má tři pruhy, které – zleva doprava – jsou barvy modré, žluté a červené. Pruhy jsou vedeny vedeny svisle a jsou stejně široké.

Rumunská vlajka

Vlajka pochází z doby, kdy se rumunská knížectví spojila v jedno. To bylo v roce 1859.Původně byly pruhy vedeny vodorovně. Ale protože v té době byla Rumunsku velkým vzorem Francie, v roce 1866 došlo s drobné revizi na vlajce Rumunska a pruhy se o 90 stupňů otočily, takže z se z vodorovných staly svislé – přesně jako na francouzské vlajce.

Barvy pruhů měly své historické opodstatnění:

  • Moldávie měla erbovní barvu modrou a červenou,
  • Valašsko modrou a žlutou

(Sedmihradsko v té době bylo mimo hru – patřilo Uhersku).

Snopy „spíchnuté“ rudou hvězdou

Komunistický režim ovšemže nechtěl používat vlajku království, které rozbil a jehož krále vyhnal ze země. Proto si Rumunská lidová (později socialistická) republika ponechala původní vlajku jako podkladové barvy, ale dala jim jinou symboliku:

  • modré je šťastné nebe,
  • žlutá nerostné bohatství
  • a rudá je krev hrdinného rumunského lidu.

Podobně jako na vlajce NDR, Bulharska a Maďarska, i na střední pruh rumunské vlajky komunističtí ideologové vetknuli státní znak – který se ostatně socialistickým znakům jmenovaných států podobal jako rodný bratr:

Ve věnci tvořeném dvěma snopky zralých klasů (v barvě zlaté a hnědé) je žluté slunce s paprsky, lesy ve třech odstínech zelené, hnědá těžební věž a modrá vodní plocha. Snopem je provlečena rumunská trikolóra s nápisem REPUBLICA ROMANIA SOCIALISTA v barvách hnědé a stříbrné. Snopy jsou zcela nahoře sepnuty rudou pěticípou hvězdou, symbolem komunismu.
(Popis je proto tak podrobný, aby si mohli znalci heraldiky a grafikové „užít“).

A mezitím…

Zatímco Rumunsko s vnuceným novým politickým zřízením používalo od roku 1947 „okrášlenou“ vlajku, ve střední Africe v roce 1959 vybojoval jeden stát svou nezávislost a založil republiku Čad. Pro svou vlajku zvolil Čad panafrické barvy – modrou, žlutou a červenou, a to ve  „francouzském“ uspořádání, tedy ve třech stejně širokých svislých pruzích.

Nic se nedělo až do té doby, než i Rumuni vybojovali svou svobodu a od nepěkného a nemilovaného komunistického znaku svou vlajku hned v prosinci 1989  očistili.

V roce 2004, patnáct let poté, musela OSN vést spor, který neočekávaně vyvolal právě africký Čad. Podstatou sporu byla stížnost Čadu, že jim Rumunsko „zcizilo vlajku“.

Jak spor vzplál, tak rychle uhasl

Rumunské ministerstvo zahraničí ovšem tvrdilo, že státní symboly oficiálně zaregistrovalo v roce 1997 u Světové organizace pro intelektuální vlastnictví, která je součástí OSN. Čad během 12měsíční procedury ale tehdy proti podobě vlajky neprotestoval. Rumunské ministerstvo zahraničí prý ani neobdrželo žádné oznámení ze strany Čadu, že by se chtěl obrátit na OSN.

Pře nakonec „vyšuměla“ bez valné pozornosti. Modrá barva na vlajce Čadu byla shledána tmavší než na vlajce rumunské a o kauze se přestalo mluvit.

  • Mimochodem: Stejně uspořádané pruhy těch samých barev, ale v jiném poměru stran, má i Andorra.

Foto: Rumunská vlajka (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.