Město Sighişoara leží na řece Tarnava v rumunském regionu Mures. Nachází se v historické oblasti Transylvánie. Sighisoara si zachovala rysy malého středověkého opevněného města. Proto je od roku 1999 zaspána na seznam světového kulturního dědictví UNECSO. Sighisoarská pevnost pochází z 12. století. Historické centrum města je obydlené.

Sighisoara žije rovněž žije z posmrtné slávy „národního hrdiny“, hraběte Darculy. Podle Stockerovy pohádky pro dospělé se prývě ve Sighisoře narodil a pobýval na nedalekém hradu Bran.

Sighisoara, zachovalý středověk

Sighisoara je oblíbenou turistickou destinací díky  dobře zachovalému zděnému středu starého města. Jeho dominantou je 64 metrů vysoká věž s hodinami, postavená v roce 1556. V současné době v ní je historické muzeum. Sighisoara je tak malé město, že není vůbec namáhavé projít je pěšky. Ve městě je informační kancelář – je výhodné začít prohlídku města v ní, protože je turista vybaven mapkami a jiným informačním materiálem. Infocentrum se nachází na hlavním náměstí Piata Cetatii.

Rumunsko, opevněné město Sighisoara

Cesta do Sighisoary

Turisté mohou použít čtyři přímé spoje z Bukurešti a několik dalších z Kluže, Aradu, Brašova, Sibiu. Městem také projíždějí mezinárodní přímé vlaky od Budapešti a Vídně. Při pobytu v Brašově stačí přijet dopoledním spojem, prohlédnout si město a odpoledne se vrátit – a nebo pokračovat dál.

Od nádraží se do středu města musí pěšky, ale není to daleko. Orientace je snadná – stačí stále držet směr k pravoslavné katedrále – tak cesta zavede do středověkého centra.

 

Světové oceněná středověkému dveřnímu zámku

Cihlové a kamenné hradby opevněného kostela, který byl zařazen na seznam UNESCO, vzbuzují respekt už zvenčí. Ale teprve, když projdete první branou, zjistíte, že jako uchvatitelé byste museli překonat ještě jeden hradební okruh, než byste se mohli pokusit probít jedinou přístupovou cestou – kamenným mostkem přes příkop mezi hradbami – až ke kostelu. A tam by vás ještě čekala pevná vrata chráněná zámkem tak důmyslným, že jeho kopie dostala v roce 1900 na světové výstavě EXPO v Paříži ocenění za technickou dokonalost.

 

Zajímavosti města

  • Hodinová věž se nachází uvnitř citadely. Byla postavena v roce 1360. Uvnitř je historie muzeum, balkon s krásným výhledem na vrcholu.
  • Biserica Manastirii je lutheranský kostel v pozdně gotickém slohu. Nachází v těsné blízkosti Hodinové věže. Základy pocházejí z roku 1291. Je možno koupit si zvýhodněnou vstupenku, která platí i do kostela na kopci.
  • Dům Vlada Draculy je údajným místem, kde se Vlad Tepes narodil. Slouří jako restaurace.
  • Busta Vlada Tepese se nachází za rohem od svého rodiště, na dohled od věže s hodinami, vlevo od vchodu do klášterního kostela.
  • Turisté mají velký zájem o muzeum středověkých zbraní. Nachází se vedle rodného domu hraběte Draculy.
  • Scara Şcolarilor je  staré kamenné schodiště s dřevěnou střechou. Vede ke kostelu na kopci. Ten je zajímavý nástěnnými freskami a kryptou.
  • Přes řeku, už mimo opevnění za řekou Tarnavou, je zajímavý pravoslavný kostel.

Sighişoarské středověké slavnosti

Každoročně se zde konají Sighişoarské středověké slavnosti. Během třídenního festivalu přijede do města na 30 tisíc návštěvků, skoro tolik, jako je počet stálých obavytel. Mohou zhlédnout divadlo, vnitřní a venkovní hudební koncerty, řemeslné ukázky a výstavy, malířství, sochařství, semináře, filmové projekce.

Za opevněnými kostely regionu

Sighisoara  je dobrým východiskem pro návštěvu středověkých opevněných kostelů v okolí. K tomu je dobré mít auto, protože veřejné spoje k nim moc nejezdí. Některé z nich, byť jen třeba s jednoduchými, dnes už nezřetelnými hradbami, jsou přímo ve vesnicích, kterými silnice prochází, za jinými, jako je Biertan, Richis či Copsa Mare, je potřeba z hlavní trasy odbočit.

Každý dobrý tištěný průvodce po Rumunsku zahrnuje kapitolu věnovanou opevněným kostelům s popisem nejzajímavějších lokalit. K těm patří i vesnice Bazna a Bagaciue u většího města Medias, které se rovněž chlubí opevněným kostelem.

Foto: Rumunsko, opevněné město Sighisoara (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.