Stále víc českých turistů začalo znovu objevovat Rumunsko a trávit zde aktivní poznávací dovolenou nebo odpočinek u moře. A Kam se nejčastěji do Rumunska jezdí? Do hor, do starobylých měst, k Černému moři, za krajany v rumunském Banátu nebo k deltě Dunaje.

Rumunsko: Zajímavosti

Rumunsko je pro turisty svou rozmanitostí učiněným rájem. Populární jsou zejména rumunská pohoří, na Maramureši, Sureanu nebo středorumunském Fagaraši potkáte více Čechů než tamějších turistů. Zhruba osmidenní trasy nabízí pohoří Retezat, jež navazuje na sousední travnaté hory Godeanu. Neobvyklá podívaná na vzácné druhy ptáků a savců čeká na turisty na samém východu země v Dunajské deltě, kde se řeka vlévá do Černého moře. Oblast vodních kanálů, jezírek a zátočin vybízí k výletům na loďkách a s dalekohledem. Nejznámějšími přímořskými letovisky jsou města Mamaia a Konstanca, která se rozprostírají u pobřeží Černého moře

Černé moře

  • Největším přístavem země na pobřeží Černého moře je Constanţa, jež byla založena na počest Konstancie, sestry římského císaře Konstantina Velikého na místě řeckého města Tomis. Nedaleko města se nachází známý Trajánův val, řada starověkých budov se zachovala přímo v centru, včetně částí nejdelšího mozaikou zdobeného chodníku na světě. Několik kilometrů na sever od přístavu leží nejznámější, největší a nejstarší rumunské letovisko Mamaia s osmikilometrovou písčitou pláží. Od pevniny je Mamaia oddělená jezerem Siutghiol. K dispozici turistům je mnoho hotelů s úrovní služeb od střední kategorie po luxusní.

Turistika v rumunských Karpatech

Rumunsko, Transylvánie

  • Střed Rumunska zaujímají řídce obydlené Karpaty s nádhernými přírodními sceneriemi. Nejvyšší rumunská hora, Moldoveanu, dosahuje výšky 2 544 metrů. Milovníci horské turistiky ale navštěvují rádi také rumunskou část Karpat, kde se můžeme setkat i s velkými šelmami (medvědem, vlkem či rysem). Bohatá druhová pestrost i ve flóře (například na poloninských loukách) rumunských Karpat dělá z horské turistiky v Rumunsku zajímavou, i když někdy fyzicky náročnou vzdělávací procházku.

Hlavní město Bukurešť

  •  Za návštěvu stojí také  Bukurešť. V meziválečném období rumunské hlavní město obdrželo přídomek Paříž východu. Značná část původní architektury však byla za druhé světové války zničena, své udělalo zemětřesení v roce 1977 a přestavba nařízená Nicolae Ceauşescem. Na místě malebných čtvrtí vyrostly široké bulváry a nevzhledné megalomanské stavby. Zachoval se Paříží inspirovaný Triumfální oblouk z roku 1936. Přežily bukurešťské kláštery a kostely, z nichž některé pocházejí z 16. a 17. století.

Za hrabětem Draculou

  • K nejnavštěvovanějším rumunským městům patří středověký Brasov. Dnes je chápán především jako vstupní brána do Transylvánských Alp. V jeho v okolí se nacházejí ještě jin= turistickén zajímavosti:  hrady Bran (Draculův hrad) a Rasnov, nedaleko se nachází i jedno z nejpopulárnějších lyžařských středisek – Poiana Brasov. Dalším transylvánským městem spojeným s legendou slavného upíra Draculy je Sighisoara – rodiště slavného knížete Vlada Tepese.

Delta Dunaje

  • Delta Dunaje nejlákavějším místem pro turisty z mnoha zemí světa. Oblíbil si ji i proslulý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau, který se zasadit o to, že byla delta Dunaje roku 1990 prohlášena za rezervaci. V současné době je zařazena mezibiosférické rezervace UNESCO.

České vesnice v rumnském Banátu

  • V oblasti Banátu na západě země žije početná česká komunita. Osadníci z Čech se zde usídlili v polovině 19. století a založili vesnice Gerník, Rovensko, Svatou Helenu, Bígr, Eibentál, Šumice a Svatou Alžbětu. Posledně jmenovaná obec již zanikla a na jejím místě se nacházejí pouze švestkové sady. Zaniklou ves je možno navštívit po červené turistické značce Klubu českých turistů vedoucí ze Svaté Heleny směrem na Gerník.

Moldavie a Maramures

  • Nádherným koutem se společným dílem historie  je Moldávie. Romantická příroda  s pravoslavnými kláštery okouzlí nádhernou přírodou s překrásnými horskými jezery či soutěskami, z nichž nejznámější je Bicaz.
    Naproti tomu další část Rumunska Maramures připomíná muzeum pod širým nebem. Pozoruhodné dřevěné kostelíky v osmi vesnicích byly v roce 1999 zařazeny na seznam památek UNESCO.

Foto: Rumunsko, Transylvánie (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.