Když do Rumunska, tak proč ne na kole? Kdo touží poznat staré zvyky, nádhernou přírodu, dobré jídlo za slušné peníze, přívětivé lidi – a to vše ještě navíc ze sedla bicyklu, nechť jede do Rumunska. Rumunsko sice není pro lidi, kteří neradi šlapou do kopce, pro sklaní kolaře však je ideálním krajem. Do Rumunska na cyklo dovolenou můžeme jet s kamarády, s rodinou. Jestliže máme rádi i při cykloturistice zajištěný servis a zázemí, můžeme se do Rumunska na kolo vydat z některou cestovní kanceláří.

Do Rumunska se jezdí hlavně na hory

Do Rumunska na kole se zřejmě nevydá člověk, který nemá s cyklistikou žádné zkušenosti. Jezdit v Rumunsku na kole je trochu jiné, než po šumavských asfaltových cestých. V Rumunsku jsou kopce i v krajích, které se na mapě moc horsky nejeví – třeba na severu země. Natož ve skutečných horách. Jediná opravdová rovina je v oblasti delty Dunaje – či na pobřeží Černého moře – a tam se jezdí spíš k vodě než na kolo.

Na kolo s cestovní kanceláří

Nejjednodušší je vydat se na cyklistický zájezd do Rumunska se nějakou specializovanou cestovní kanceláří.

 • Dostaneme přesné pokyny a rozpis cyklotras na každý den.
 • Máme zajištěný odvoz kola.
 • Autobus, který jede s účastníky, zajistí určité zázemí, technickou pomoc, zdravotní pomoc, převoz z místa na místo.
 • Delegáti pomohou v případě úrazu, aniž by byla narušena dovolená ostatních.
 • Cestovka zajistí ubytování a stravování (nebo zajistí možnost vlastního stravování – delegáti znají lokality.
 • Budeme dostávat informace o tom, kudy právě projíždíme.
 • Nezanedbatelná je sociální přínos – na cyklistické dovolené v Rumunsku zcela určitě navážeme přátelství, který se mohou rozvíjet i po návratu domů.

A příští rok už můžeme jet na kola s kamarády ze zájezdu.

Všechno je jednou poprvé

Je ale mnoho cyklistů, kteří se bez služeb cestovky obejdou a vydávají se do Rumunska na kolech sami. Když se rozhodneme jet do Rumunska na kole poprvé, je vhodné se s takovými zkušenými lidmi zkontaktovat a požádat je o rady. Když nemáme ve svém okolí nikoho takového, můžeme pořádat o pomoc ně diskusním fóru nějakého outdoorového webu. Když se sejde víc rad, jenom dobře.

Než se vydáme s kolem do Rumunska

Při individuální cyklojízdě po rumunských horách je víc než kde jinde dbát na bezpečnost, a to ještě dřív, než vyrazíme.

 1. Jednak musí být v perfektním stavu kolo,
 2. jednak naše vybavení
 3. a v neposlední řadě také fyzička a zdraví.

Když nemáme mnoho vlastních zkušeností, je dobré zajít do nějakého solidního cyklocentra nebo opět kontaktovat někoho rozumného a zkušeného, aby nám poradil, které nářadí a náhradní díly s sebou vzít. Tím se cyklovýlet liší od horského treku, kde se staráme jen sami o sebe. Zde přibývá starost o kolo.

Nesmí se podcenit ani fyzická příprava. Jestli chceme jet do Rumunska na kole a nemáme ten rok ještě moc „najeto“ je velmi vhodné trénovat alespoň na trenažéru.

Ani zdravotní stránka věci se nesmí podcenit.

 • Je dobré zajít k zubaři a nechat si zkontrolovat chrup – není nic příjemného, když nás stihne bolest zubů daleko od civilizace.
 • Ještě důležitější ovšem ale je, zkontrolovat platnost očkování proti tetanu, a to pro případ nějakého toho „silničního lišeje“
 • . Osobní lékárničku bychom brali i na jakýkoliv pěší výlet.
 • Sedící přilbu a brýle asi není připomínat.
 • A bez úrazové pojistky raději nevyjíždějte.

Na cestu je třeba si opatřit nejen mapy, al také průvodce s popisem trasy. Dají se koupit nebo různě postahovat z cyklowebů – proto je tam fandové kol dávají, aby je druzí mohli použít. Na místě se bez takových informací budeme pohybovat nejistě, dost možná občas i zabloudíme.

Ideální je poprvé vyjet s někým, kdo už má Rumunsko na kole alespoň trochu „poježeděné“.

Ilustrační foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.