Retezat je rumunské pohoří, v kterém se rozkládá stejnojmenný národní  park. Je považován za nejkrásnější národní park v Rumunsku a pravděpodobně i v Evropě. Národní park Retezat má 380 plošných kilometrů, další 170 kilometrů čtverečních tvoří okolní chráněné oblasti. V pohoří Retezat se nachází stovka ledovcových jezer. Mnohá nepřístupná místa jsou porostlá lidskou rukou nedotčenými lesy.

Retezat: Pohoří a národní park

Pohoří a stejnojmenný první rumunský národní park Retezat se nachází v Jižních Karpatech. Je to třetí nejvyšší pohoří v Rumunsku.

Rumunsko, Retezat, jezero Bucura

  • Nejvyšším bodem pohoří Retezat je vrchol hory Pelega – 2 509  metrů nad mořem.
  • V pohoří Retezat je k nalezení třetina všech rostlinných druhů rumunské flóty, z toho 130 druhů patří mezi v Evropě ohrožené.
  • Žijí zde divoká zvířata: medvědi, vlci, rysi, divoké kočky, jezevci a další vzácná zvířata.
  • Retezat em prochází rozvodí řek Jiu a Strei, což je přítok řeky Mures.
  • Mezi stovkou ledovcových ples je největší rumunské jezero Bucura (lacul Bucura). Leží v nadmořské výšce 2030 metrů, jeho plocha je bezmála devět hektarů.

Turistika v národním parku

Pohoří Retezat je mezi českými turisty oblíbené, je ale nutné přijmout pravidla národního parku. Vstup do parku není zpoplatněn. Návštěvníci se musejí chovat podle pravidel, jinak jim hrozí pokuty. Na některých místech před vstupem je možno koupit si asi za naši dvacku mapky (průvodce) a igeliťák na odpadky. Když ho naplníme, musíme ho zase odnést dolů. Nemůže ho nechat u nějaké horské boudy nebo na salaši. Nikdo to nekontroluje, předpokládá se morální zodpovědnost.

Tábořit jen na „loc de campare“

Na není parku dovoleno volné táboření, takže je třeba cestu plánovat tak, aby denní túra končila u některého z míst, kde je táboření povoleno (jezera Zanoaga a Bucura, Poiana Pelegii, chaty Buta a Pietrele, Poiana Baleia, Campusel, Gura Zlata). Není možno očekávat nějaké turistické zázemí, obvykle se jedná jen o palouk s nápisem „loc de campare“.

  • Toalety žádné, umývání v přírodní vodě. Ale pozor, ve velkých jezerech není povoleno se koupat.
  • Rozdělávání ohně je zakázáno, pokud není místo vybaveno přírodním krbem (grilem).

Skalní věže na severozápadě pohoří Retezat mají v oblibě skalní lezci. Podle stupnice UIAA to jsou „pětky“.

Pěšky nebo na kole

Nejoblíbenější způsob pohybu v Retezat  je pěšky nebo na kole, protože tam jsou vyznačeny a trochu upraveny cyklostezky. Terénní auta ani čtyřkolky mají vjezd zakázán. Za nerespektování zákazu musí zaplatit pokutu přibližně 500 eur.

Přirážka pro cizince

Veškeré jídlo a pití je třeba vzít si s sebou. Po cestě je ale možno občerstvit se na salaších – od pastevců si koupit mléko, smetanu a sýr. Někdy nabízejí i pro kraj typické slané koblihy, které se smetanou chutnají báječně. Je třeba počítat s tím, že ceny potravin budou vyšší, než „dole“ v supermarketu, ale ani tak to není příliš (za litr mléka pět lei). Vyšší cena je daň za to, že jsme cizinci, nikoliv „vysokohorská přirážka“. Je také možno najíst se v horské chatě, kde jídlo stojí asi tři eura.

Na Retezatu jsou možnosti ubytování, ale volno bývá jen v zimě, v létě, kdy je v horách víc turistů, je třeba rezervace. 

Foto: Rumunsko, Retezat, jezero Bucura (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.