Rumunsko se sice rozkládá v mírném klimatickém pásmu, kde vy mělo převládat kontinentální počasí, ale vzhledem k reliéfu jsou v zemi oblasti s klimatickými podmínkami navzájem velmi odlišnými. Docela jiné počasí v Rumunsku je na pobřeží Černého moře, na náhorní plošině, v horách nebo ve oblastech, kam zasahuje Velká uherská nížina. Před návštěvou Rumunska je vhodné vyhledat dlouhodobou a krátkodobou předpověď počasí pro konkrétní místo, na něž se chystáme.

Reliéf země ovlivňuje klima

Rumunsko leží v jihovýchodní Evropě mezi souřadnicemi:

48°15’55.658″N – 43°37’7.378″N

20°15’43.880″E – 29°43’11.231″E

Rumunsko má velmi rozmanitý povrch – od nula metrů nad mořem na východním pobřeží Černého moře, po 2 554 m. n. m.(Moldoveanu). Ve vyšších nadmořských výškách je teplota nižší a méně srážek, v nížinách jsou teploty a srážkový úhrn průměrně vyšší. Rumunsko má rozlohu  238 391 km², takže se teplota mění ve směru od severu k jihu a od moře do vnitrozemí.

Počasí v Rumunsku

 

  • Černomořské klima

Rumunsko. Ideální počasí na lyžování bývá v březnu.

Počasí na jihovýchodě je ovlivněno vzduchem nad mořem. V zimě se ohřívá a v létě ochlazuje, což činí počasí vlídným.

Těm, kteří chtějí strávit dovolenou u Černého moře jsou doporučovány měsíce od černa do srpna. V květnu a v říjnu je na černomořském pobřeží sice krásně a klidno, ale voda je na koupání ještě a už chladná.

Na jihovýchod Rumunska rovněž míří ti, kteří chtějí poznat deltu Dunaje. Znalci místních poměrů doporučují duben a květen, a potom říjen. V letních měsících se nad deltou vznáší myriády komárů.

  • Počasí na horách

V karpatskýchpohořích je chladněji celoročně. Sníh obvykle napadne v prosinci a vydrží do dubna, na některých místech – ve žlebech a ledovcových karech – se může držet celoročně (v pohořích Fagaraš, Paring, Retezat).

Na horské přechody je nejlepší vydat se v létě, ale tak je třeba počítat s tím, že se počasí může z hodiny na hodinu změnit a krásný slunný den se změní v dešťovou, někdy i sněhovou přeháňku. Velmi nepříjemné jsou i bouřky v horách.

Turisté musí s proměnlivým počasím počítat, protože mnohdy dlouhé úseky není místo k ukrytí. Letní termín je vhodný nejen kvůli počasí, ale také proto, že opadnou vody v řekách a říčkách. Po jarním tání se například některé soutěsky v Apuseni nedají projít.

Jestliže chceme jet do Rumunska lyžovat, vhodné podmínky bývají od prosince do března. Pakliže si můžeme vybrat, je lepší vydržet do března, kdy je na lyžování v Karpatech ideální čas – azurové nebe, žluté slunce, bělavě jiskřící sníh. Kromě předpovědi počasí na meteorologických serverech se můžeme podívat na různé stránky se sněhovým zpravodajstvím nebo na web konkrétního lyžařského střediska, kam máme naplánováno jet.

  • Počasí v rumunských nížinách

Pravé kontinetální klima – teplé léto a studená zima, panuje v příhraničních nížinatých oblastech. Pro oblast na západě Rumunska, kam zasahuje Velká uherská nížina z Maďarska, jsou horká suchá léta a mrazivé větrné zimy přímo typické. Horká léta a chladné zimy s množstvím sněhu bývají také v oblasti

Foto: Rumunsko. Ideální počasí na lyžování bývá v březnu. (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.