Oradea je je jedním z mála rumunských skvostů, které cestovní ruch ještě dostatečně neobjevil. Přitom je Oradea jedním z největších a nejvýznamnějších měst Transylvánie: administrativní centrum hospodářského a obchodního zájmu. Oradea v sobě spojuje pěknou krajinu a příjemné klima s romantickou barokní architektury z Rakouska-Uherska. Oradea je multikulturní dvojjazyčné město, čtvrtina obyvatel jsou Maďaři. Právě směs obou kultur dává městu typické zvláštní kouzlo.

Oradea tisíciletá

Místo, kde se rozkládá Oradea, bylo osídleno už v dobách římských. Nazývalo se Varadinum, z čehož vznikl název Oradea.

  • V roce 1080 se stalo sídlem římsko-katolického biskupa.
  • První písemné zmínky o Varadinu pocházejí z roku 1113.
  • Městem byla Oradea prohlášena 1235.

Rumunsko, bouře nad Oradeou

Oradea se nachází asi deset kilometrů od maďarských hranic (a neuvěřitelných 650 kilometrů vlakem od Bukurešti). Nádraží v Oradee slouží jako železniční křižovatka.

Většina návštěvníků přijíždí do vlakem, protože Oradea se nachází na západním výběžku rumunské železniční sítě. Od Bukurešti je dobré využít noční vlak. Cesta trvá 10 hodin. Z jiných měst je cestování pohodlné a rychlé. Od Budapešti přijíždí denně asi pět vlaků.

 

Pašeráci a veksláci. To nebyla hra

Mnozí bývalí Čechoslováci si pamatují, že za komunismu vlaky od Budapešti stávaly na zdejším nádraží i několik hodin. A sotva vlak zastavil, naplnili jej rumunští „veksláci.“ Kdo znal poměry –zájem byl zejména o cigarety Kent, zbavil se kontrabandu už v Oradei. Jeden karton kentek se v ČSSR koupil za 250 korun a v Oradei prodal v přepočtu za 500 až 750 korun. Rozdíl v ceně zaplatil třeba týden lyžování v Sinai. A proč se to dělalo? Protože legálně si mohl člověk vyměnit jen tak málo peněz, že by to nedalo ani na kávu, natož na permanentku.

  •  V současné doby už tyto divoké poměry nepanují. Oradea je jeden z nejvíce prosperujících měst Rumunska. A je to znát.

 

Oradea: Co navštívit

Za návštěvu stojí výstavné centrum města, stejně jako termální lázně Baile Felix, přístupné autem, vlakem nebo autobusem. Od centra jsou vzdáleny asi 10 kilometrů. Oradea ale nabízí víc.

Calea Republicii, maďarsky Fő utca, jedna z nejkrásnějších ulic Transylvánie, kterou tvočí až neuvěřitelné množství secesních budov (rekonstruováno v roce 2006) ,

Pevnost Oradea (Cetatea Oradiei), postavená v letech 1114-1131, zničena Tatary v roce 1241, přestavěna v italském stylu v letech 1570-1589, pak rozšířena v letech 1717-1780.

Barokní palác (Muzeul Ţării Crisurilor) postavený v letech 1750-1789 jako replika do paláce Belvedere ve Vídni.

Pravoslavný kostel  (Biserica cu luna), jedinečný v Evropě, postavený v roce 1784-1790 v barokním stylu s neoklasicistním prvky. Ve věži, má kovovou kouli, zpoloviny zlatou, napůl černou, která prostřednictvím mechanismu sestrojeném v roce 1793 že ukazuje fáze měsíce (Hørning).

Pasaž „Černý orel“ Passage, postavená v letech 1907-1908, rekonstruovaná v roce 2013.

Divadlo Královny Maria (Teatrul Regina Maria / Állami Színház) – postaveno v letech 1899-1900, v neoklasicistním stylu. Jeho stavební plány byly navrženy dvěma rakouskými architekty, kteří postavili asi 100 divadel a operních domů v Evropě na konci 19. století.

Římsko-katolická katedrála (Catedrala barocă / Székesegyház) – největší barokní stavba v Rumunsku, postavená v letech 1752-1780, s impozantní varhany.

Sirul Canonicilor, barokní stavba postavená v roce 1773 pro úředníky v kněžském semináři. Je to chodba s 25 oblouky, 100 metrů dlouhá.

Bývalá Ústřední knihovna (Biblioteca judeteana), postavená v roce 1905. Je směsí architektonických stylů: baroko, rokoko a renesance. Nyní v něm sídlřeckokatolické biskupství.

Ve městě je asi stovka cárkevních památek různých círlví, včetně tří synagog a největší baptistické církve ve východní Evropě.

 

Foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.