Maramureš je oblast v severozápadním Rumunsku. Rumunská část historického Maramureş je poměrně malý region – skládá se z oblastí Maramureš a Satu Mare. Maramureš se rovněž nazývá pohoří, které se v župě Maramures rozkládá.  Ze stovky typických dřevěných kostelíků je osm zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zdejší poklidný život je pravým opakem hektického žití ve městech.

Maramureš pod ochranou UNESCO

Rumunsko, MaramurešRegion Maramureš (Maramureş) se nachází na severozápadě Rumunska poblíž hranic s Ukrajinou. Na 3381 kilometrech čtverečních jsou k spatření malebné vesnice zasazené mezi údolí, kopce a hory (až 2303 m.n.m. vysoké).

Maramures bývá někdy označováno za jedním z nejlépe střežených tajemství Evropy, místo, kde se čas nepohnul po celá desetiletí a tradiční lidové umění se zachovalo právě tak, jako laskavost lidí.

 • Na této poměrně malé ploše bylo v minulosti vystavěno víc než sto dřevěných kostelíků, z nichž osm je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
 • Pod památkovou ochranou UNESCO je také přírodní rezervace v regionu.
 • Pro region Maramureš jsou typická vyřezávaná a tvarovaná vrata obydlí,
 • právě tak jako barevné lidové kroje, které místní stále nosí. 
 • V oblasti Maramureš lze navštívit na šedesát vesnic a menších městeček.
 • Je zde dosud v provozu úzkokolejka, po níž jezdí parní vlak a mnoho dalších zajímavostí.

 Cestování do Maramureše

Při cestování vlakem z České republiky je nejvhodnější volit trasu přes Oradeu a v Kluži přestoupit na vlak do Baia Mare (čtyři vlaky denně) nebo do Sighetu Marmatiei (dva přímé vlaky). Spoje je třeba ověřit na infofer.ro.

Z Budapešti je možno také cestovat příhraničním vlakem do Satu Mare. I toto spojení je třeba zkontrolovatna elvira.hu.

Maramureš: Co stojí za vidění

 • Dřevěné kostely (pod ochranou UNESCO) v Bârsana, Budeşti, Deseşti, Ieud, Plopiş, Poienile Izei, Rogoz a Şurdeşti  byly postaveny v 16. až  18. století, v „maramurešském gotickém stylu“ a maloval Před stovkami let.
 • Veselý hřbitov v Sapanta, unikátní ve světě, známý pro své barevné náhrobky s původními obrazy popisující originálním a poetickým způsobem osoby, které jsou pohřbeny, stejně jako scény z jejich života. V současné době po celém světě známá turistická atrakce.
 • Nejvyšší dřevěný kostel na světě (78 m vysoká, postavený na Sapanta, mezi 1995-2003).
 • Pietrosu Rodnei – přírodní rezervace, památka UNESCO od roku 1979, která je součástí národního parku Rodna: protěž, hořce, svišti, kamzíci a další vzácná horská fauna a flora..
 • Pohoří Maramures. Přírodní park, největší a nejdivočejší v Rumunsku, který zaujímá 1480 čtverečních kilometrů. Chrání 1260 rostlinných druhů, a dále medvědy, vlky, rysy a jiná ohroženáí zvířata.
 • Vesnice Sarbi – k vidění různé stroje poháněné vodou skupina vodním pohonem strojů
 • Vesnice Budesti –  nejlépe zachovaná tradiční osada Maramures.
 • Cascada Căilor – vodopád, který se nachází v Baie Borsa.

Ubytování

 1. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a přívětiví. Jestliže chceme region poznat co nejlépe, můžeme se přímo ubytovat v jejich domech a využít služeb místních průvodců.
 2. Kdo je zvyklý na pohodlí moderní doby, může se ubytovat v některém z hotelů v regionu.

Víte, že…

… v Murameši je možno absolvovat poznávací cestu (seminář, work shop) zaměřenou na tradiční lidový textil regionu? Účastníci mají příležitost nejen poznat, ale také vyzkoušet lidové techniky – tkaní na domácích stavech, barvení vlny přírodními barvivy vyrobenými z listů a kořenů rostlin, vyšívání, předení, vytváření krajek.

Foto: Rumunsko, Maramureš (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.