Letovisko Mamaia je největší a nejpopulárnější destinace na pobřeží Černého moře v Rumunsku. Mamaia leží severovýchodně od metropole černomořské oblasti Konstanty. Na pásu asi osm kilometrů dlouhém a 300 metrů širokém jsou vystavěny hotely, v posledních letech i penziony a další vybavenost standardní pro světová přímořská letoviska.

Mamaia: Ideální pro rodiny s dětmi

Dovolenou u moře v Mamaie ocení hlavně rodiny s menšími dětmi.  Pláže dlouhé než osm kilometrů a šíroké 100 až 200 metrů mají úžasně jemný písek – děti se nemohou nabažit, dospělí se do něj s radostí a pro úlevu svalů „zakopávají“. Moře je mělké a teplé. Doba vhodná pro slunění je delší než 12 hodin denně.

Mamaia: Vybavenost

V současné době najdete v Mamaii množství hotelů, vil, kempů i restaurací s bohatou nabídkou tradičních kulinářských výrobků z různých částí Rumunska.

  • Jednou nejnavštavovanějšách restaurací je Pirátská krčma Hanul Pirajilor , vystavěná ve tvaru lodě na ostrově Ovidiu.
  • V Mamaii lze navštívit i vodní „Luna Park“ nebo letní divadlo, v němž je každé léto poořádán celostátní festival zábavné hudby.
  • Nad zábavními plochami se vznášejí gondoly plážové vyhlídkové lanovky. Během sedmiminutové jízdy mohou turisté sledovat dění nad střediskem z padesátimetrové výšky. Je jen málo míst v Evropě, která mohou návštěvníků nabídnout plážovou lanovkou – Mamaia je jedním z nich.
  • Milovníci rumunského folkloru mohou v Mamaii navštívit  Prázdninovou vesničku Satul de Vacana, kde je možno pozant tradice celého Rumunska.

Hlavní sezona v Mamai od poloviny června do začátku září, kdy se průměrné denní teploty pohybují mezi 25 až 30 stupňů Celsia. Voda zůstane teplá až do poloviny podzimu.

Mamai bývala taková komunistická Havaj

Mamaia, to slovo mělo v dobách komunismu i jiný význam, než jen název rumunského letoviska na pobřeží Černého moře.

  • „Oni si jedou někam na Mamaiu…“ záviděli někteří jiným.
  • „Slunce pálí jak na Mamaie,“ vyjadřoval se stupeň letních teplot.
  • „Ty jsi opálený, tos byl někde na Mamaie, ne?“

Mamaia byl pro Čechoslováky taková malá komunistická „Havaj“. Symbol dovolené u moře, bezstarostného koupání a opalovaní se do temně hněda (krémy s ochranným faktorem neexistovaly a běžné opalovací krémy byly přibarvené, protože in byla kůže v barvě egyptské mumie).

Ale Mamaia byla i příležitostí, kdy mohl „obyčejný“ Čechoslovák pobýt v hotelu – někdy to bylo poprvé a naposledy v éře komunismu. Na Mamaiu se nejezdilo soukromě.

  1. V drtivé většině to bylo prostřednictvím jednotné odborové organice (tak zvané Revoluční odborové hnutí, ROH), což bylo levnější,
  2. a nebo prostřednictvím jediných tří cestovních kanceláří v ČSSR: Čedok, Rekrea, později Cestovní kancelář mladých (CKM). To bylo výrazně dražší.

Sehnat poukazy na Mamaiu od  ROH bylo nesnadné, v malých podnicích takřka nemožné. Koupit si poukaz v CK také nebylo jen tak, protože předem uplacení pracovníci měli seznam „svých“ klientů zaplněný dávno předem, než kancelář zveřejnila sezonní nabídku.

Proč lidé na Mamaie bydleli jen v hotelech? A proč si k moři nevyjeli soukromě? To bylo tak: Rumunsko v dobách socialismu tonulo v celkové bídě. Na černomořském pobřeží nicméně byly vystavěny velké hotely, kam se mohli jezdit rekreovat vybraní lidé z ostatních zemí komunistického bloku. Hotely státní, protože v tu dobu vše bylo jen státní nebo družstevní, i v Rumunsku. Hotely byly jakžtakž zařízeny, lidé se stravovali – jednotně – v hotelových jídelnách, ale nikde kolem nebylo už nic než pláž a moře. Soukromá osoba neměla šanci v hotelu získat ubytování. To zkrátka vůbec nešlo.

  • (V sousedním Bulharsku byla situace jiná, tam už Češi –se stany a kempovou výbavou – jezdili soukromě.)

Všechno už je jinak

Po pádu komunistického režimu se na Mamaiu docela zapomněla. Mezitím změnila svou tvář. A dnes vítá turisty z celé Evropy se stejnou nabídkou služeb, jako kterékoliv evropské mořské letovisko. Jen cenově to vyjde levněji.

Foto: Mamaia Rumunsko (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.