Na území Rumunska se Dunaj širokou deltou vlévá do Černého moře. Po mnoho let špatně přístupná delta Dunaje se otevřela turistice. Po rumunských horách a Černém moři je delta Dunaje nejlákavějším místem pro turisty z mnoha zemí světa. Oblíbil si ji i proslulý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau, který se zasadit o to, že byla delta Dunaje roku 1990 prohlášena za rezervaci. V současné době je zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO.

Cesta Dunaje končí v Rumunsku

Řeka Dunaj teče z Černého lesa v Německu do Černého moře Rumunsku. Z celkové délky Dunaje 2850 kilometrů je 2500 splavných. Dunajské povodí má rozlohu 817 000 kilometrů čtverečních. Dunaj ne největším přítokem Černého moře. Ústí Dunaje vytváří rozsáhlou deltu. Vznikla kolem tří ramen řeky.

Dunajská delta

Deltu znali již staří Římané ve třetím století před Kristem. Střediskem Dunajské delty je město Tulcea, kde lze navštívit muzeum s bohatými ornitologickými sbírkami, akvárium, či památky na staré osídlení.

Pro rybáře je delta Dunaje přímo rájem. V současné době je v oblasti delty Dunaje dostatek příležitostí ke kvalitnímu ubytování. Specialitou jsou plovoucí hotely, na nichž se dá projet po kanálech delty.  Od roku 1990 prohlášena za rezervaci, v současné době je zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO.

Vodní bludiště

Delta Dunaje je jedno obrovské bludiště. Stovky větších i menších jezírek jsou vzájemně propojeny nepřehlednou sítí kanálů a stezek, vedoucích mezi vysokým rákosím. Zvýšení nebo snížení hladiny Dunaje o pouhých několik centimetrů vede ke vzniku nebo zániku mnoha těchto vodních komunikací. V tomto zvláštním vodním světě se dokonale vyznají pouze místní rybáři. Bez jejich pomoci by se v něm mohl neznalý návštěvník snadno ztratit.

Evropské hnízdiště pelikánů

Do dunajské delty se přes léto slétá na tři sta druhů ptáků z Evropy, Asie a Afriky. V této největší biosférické rezervaci UNESCO a jediném místě v Evropě, kde hnízdí velké kolonie pelikánů, je také zcela unikátní flóra. Evropský primát co do počtu zde patrně mají i neodbytní komáři, vyrážející každý podvečer za vším, co se před nimi neukryje. I přesto je dunajská delta jedním z nejkrásnějších míst na světě. Není divu, že si ji oblíbil i proslulý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau.

 

Dunaj: I delta má svou historii

 • Delta Dunaje se rozkládá na pěti a půl tisíci čtverečních kilometrů.
 • Veletok se nad Tulceou dělí na Kiližské (severní) a Svatojiřské (jižní) rameno, ze kterého se hned pod městem odděluje Sulinské rameno, protékající středem delty.
 • Mezi rameny se táhnou tisíce kilometrů kanálů, průlivů, jezer a jezírek doprovázených mokřady, tvrdým i měkkým luhem a nekonečnými pláněmi rákosu.
 • Východiskem do oblasti je Tulcea [tulča]. Leží vzdušnou čarou asi 60 km od pobřeží, ale je s ním spojeno Svatojiřským ramenem hlubokým až 25 metrů, kterým mohou plout i poměrně velké lodě.
 • Tok Dunaje přináší v běžném roce kolem 70 milionů tun sedimentů ročně. Průtoky ovšem nejsou stálé.
 • Před pěti tisíci lety byla celá delta Dunaje pod mořskou hladinou.
 • Během dalších třech tisíc let se klima ochlazovalo a moře ustupovalo.
 • Ve druhém století našeho letopočtu se hladina světového oceánu začala opět zvyšovat.
 • Zásadní změna se odehrála v průběhu 13. století. Severní rameno do té doby opisovalo značný oblouk a ústilo zpět do středního ramene. Zhruba před sedmi sty lety ale začalo odvádět mnohem víc vody než jižní rameno a prorazilo si vlastní cestu k moři.
 • Od té doby v severní části delty přibývá pevniny, dnes místy až 80 metrů za rok, zatímco na jih od Sfântu George [sfyntu džeordže] vítězí poslední desítky let zvyšování hladiny, moře postupuje až o 17 metrů ročně.
  Ramena se vůbec chovají poměrně živě. Hérodotos popsal v pátém století př. n. l. pět ramen řeky Istros, ústících do moře, vyhnanec Ovidius o čtyři sta let později sedm ramen a Plinius starší po dalších sto letech jen šest.
 • Kiližské rameno začalo odvádět větší podíl vody až v polovině 18. století, dnes odvádí asi 60 % vody. Chilia Veche [kilia veke], kdysi důležitý přístav šest kilometrů od pobřeží, leží dnes, po 350 letech, 45 km od pobřeží a je už jen zapadlou vesnicí.

Foto: Dunajský delta (freeinages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.