Hrad Draculy, tedy knížete Vlada Tepeše z rumunské Transylvánie, proslulého Vlada Napichovače, jehož hrůzná pověst přerostla později v představitele temných sil a upírů, je velmi atraktivní turistický cíl. Romantismus 19. století z Draculy udělal přízračnou postavu záhrobí, socialismus minulého století rumunského vlastence a současná historii přehodnocující doba se jej dokonce snaží vtěsnat do podoby „křížového rytíře a ochránce křesťanství.“ Kdo byl hrabě Dracula a kde stojí jeho hrad? 

Draculův hrad v Transylvánii

Na zámku Bran nedaleko Brašova, v pevnosti z konce 14. století, pobyl kníže Vlad Tepeš jen několik měsíců, ale tím se zasloužil o světovou proslulost tohoto místa,která v některých letech nabírá podobu až hektického zájmu zahraničních hostí. Je to ve výročí spojená buď se samotným Draculou, se slavným románem, po natočení nové filmové verze, muzikálu a podobně.

Zámek Bran, Draculův hrad

Draculovou rodné město Sighisoara žije především z turistů, právě tak jako víska Snagov nedaleko Bukurešti, kde má být u kostelního prahu, podle letité tradice, pohřbena hlava knížete. Společně s tím se v Rumunsku mnozí snaží o to, aby tuto nejcennější atrakci pro zahraniční návštěvníky ukázali v co nejzajímavějším světle. Takže se výklad života a činů Vlada Napichovače stále mění, což ale turistům nijak nevadí.

Hrad Bran

Neexistuje snad nic, co by Rumunsko proslavilo víc než velký krvelačný upír Dracula. Příběh o něm se sice zrodil v Anglii z pera spisovatele Bramea Stokera, ale odehrává se v samém srdci Transylvánského pohoří. Váže se k hradu Bran.

Už samotná krajina vzbuzuje pocit, že se za každým stromem skrývá krvelačná záhrobní příšera. Bran je vystavěný na kopci a ze všech stran obklopen horami, ze kterých stoupá mlžný opar a čas od času hrad tajemně zahalí.

Kníže „Napichovač“

Historie hradu Bran sahá do roku 1436, kdy se na něm usadil Vlado II. Tepeš. Byl to panovník vládnoucí tvrdou rukou a nejvíce se o tom mohli přesvědčit jeho nepřátelé. Byl věrný svému jménu. Tepeš totiž v rumunštině znamená „narážeč na kůl“. Vlado tak likvidoval nejen své nepřátele, ale i prosté lidi, zajatce či vyslance cizích zemí, kteří mu právě nevyhovovali.

Jeho krutosti se obávali lidé daleko za hranicemi Rumunska. Vysloužil si tedy přezdívku Drac, značící mimo jiné i všemi obávaného ďábla. Ďábel vládl na Branu až do roku 1476, kdy přišel o život při bitvě s Turky. Jeho hlavu si vyžádal turecký sultán a vystavil ji v Istanbulu napíchnutou na kůlu. Tak skončil Vlado stejným způsobem, jakým nakládal se svými protivníky.

  • Na druhé straně historici o něm hovoří, že jeho brutalita byla vlastně normou chování ve středověku, zvláště v místech, kde se neustále válčilo, jako právě na Balkáně. Prostě že pan Dracula byl drsným dítětem své neméně drsné doby.

Zámek Bran má nyní zrekonstruovanou podobu ze 14. století. Není velký, ale je útulný a v jeho podhradí se nachází malý skanzen.

Zajímavosti v okolí

Ani v okolí Branu se  nebudete nudit.

  • Můžete navštívit nedalekou zříceninu hradu ze 13. století ve vesnici Rišnov.
  • Potěší i dramaticky vyhlížející krajina a málo turistů.
  • Pokud budete mít čas, za prohlídku stojí nádherná citadela z 15. století (chránící ještě starší gotický kostel), která se nachází v Prejmeru, nedaleko Brašova.

Legenda o Draculovi

Od 19. století byl Dracula ztotožňován s upíry, sajícími krev z lidských obětí. Jeho příběh i jméno nezapadly v zapomenutí díky anglickému spisovateli Bramu Stockerovi, který v knize stejného názvu vlastně pro novou dobu oprášil a „zmodernizoval“ starý mýtus z Balkánu. Je to poutavá četba, pokládaná za jeden z nejčtenějších románů na světě.

A především se tento příběh svým mystériem stal inspirací pro další tvůrce. Kolik jen bylo o Draculovi napsáno knih a filmových scénářů. Svoje sehrála i odlehlost místa příběhu, v těžko přístupných horách Transylvánských Alp, v jednom z nejzapomenutějších koutů Evropy, tak stvořeném pro záhady a tajemství.

V knize B. Stockera bylo mnoho reálných informací, čerpaných ze starších pramenů, ale i nepřesností a smyšlenek. Některé z nich autor přebral z jiných pramenů v nichž řádila lidská fantazie, jiné si sám přimyslel.

Foto: Zámek Bran, Draculův hrad (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.