Černé moře, které před rokem 190 bylo největším lákadlem turistů z Československa, je trochu zvláštní. A to především tím, že je mořem vnitrozemním, které nemá spojení s žádným oceánem. Jen průliv Bospor spojuje Černé moře s mořem Marmanským a dál Středozemním, které zprostředkuje jeho příslušnost k Atlantickému oceánu. Nikdo z vědeckého světa nepochybuje, že Černé moře bylo kdysi sladkovodním jezerem, které zatopily vody Středozemního moře. Spory se vedou o to, kdy k tomu došlo a o jak rychlý proces se jednalo.

Z jezera malé moře

Černé moře bývalo do doby před 7500 lety velkým sladkovodním jezerem. Od Středozemního je dělily dvě hráze, dnešní Dardanely a Bospor. Mezi nimi byl široký kaňon. „Špunt“ pevniny umožňující přejít z Asie do Evropy suchou nohou byl ještě pevně zazátkován. Na pobřeží jezera a na Předním východě právě lidstvo žilo po statisíciletích strnulosti nevyhlášenou revolucí, svou první v historii: říká se jí revoluce neolitická, mladokamenná. 

Byla to biblická potopa světa?

V devadesátých letech 20. století  nasbírali američtí vědci vzorky usazenin ze dna Černého moře. Získali důkazy, že toto moře kdysi bylo podstatně menší, zhruba dvoutřetinové. Navíc celé dno je pokryto vrstvou sedimentu, který mohl vzniknout jedině velkou záplavou. V této vrstvě se objevují fosilie mořských měkkýšů staré 7500 až 7600 let.

Zhruba před 10 000 lety začaly tát velké ledovce poslední doby ledové. Tak jak mizel led, začaly stoupat hladiny světových oceánů i Středozemního moře.

Černé moře bylo zpočátku izolováno a přívaly tající vody ho nezasáhly. Potom se začal valit Bosporskou úžinou do Černého moře nejdříve malý proud vody, což mohlo trvat několik let nebo pár desetiletí. Nakonec voda začala pronikat Bosporem v obrovských proudech, hladina Černého moře se dramaticky zvedla a zatopila přilehlé oblasti. Lidé žijící v okolí Černého moře před vodou uprchli.

V té době přicházejí rolníci z těchto oblastí do evropských zemí a také do Sýrie, Palestiny, Turecka a Mezopotámie. Přinášejí s sebou nové způsoby obdělávání půdy, nové nářadí, nástroje, domestikovaná zvířata – a také legendu o velké potopě, která je vyhnala z domova.

Věda samozřejmě nemůže dokázat, že k biblické potopě došlo právě v té době a že dějištěm byla oblast Černého moře. V každém případě šlo o obrovské záplavy, které zcela jistě mohly dát vzniknout legendě o Noemově arše, která na stránkách bible přetrvala věky.

Češi se vracejí k Černému moři

Po pádu Ceaušeskova režimu se začala letoviska na břehu Černého moře rozrůstat a zkvalitňují se i služby. Vyrostly tu nové hotely a každé středisko se nyní zaměřuje na různé druhy turistů.

  • Když navštívíte Konstancu, která je nazývána hlavním městem pobřeží, můžete vidět nové akvárium, delfinárium i planetárium, pro rozptýlení poslouží i návštěva přírodovědného nebo archeologického muzea či historických památek z antické doby.
  • Nejznámějším střediskem, které bývalo hojně navštěvováno českými turisty, je Mamaia, ležící pět kilometrů od Konstance. Nabízí ubytování v mnoha desítkách hotelů.
  • Specialitou je Prázdninová vesnice, v níž se lze seznámit s lidovými tradicemi Rumunska.
  • V Costinesti, které leží také nedaleko Konstance, se scházejí především mladí lidé. Každoročně se tu pořádá několik festivalů, například filmové, jazzové, Oslava moře a další. Je to místo bohaté i na sportoviště a diskotéky.

K Černému moři a zábavou i léčbou

Dvě významná černomořská střediska – Eforia Sud a Eforia Nord – nabízejí kromě pobytu také možnosti léčebných kúr pro pohybové ústrojí a také léčbu revmatických onemocnění a kožních chorob. K tomu pomáhá také jezero Techirghiol s léčivým bahnem. Místní bahenní lázně si získaly světový věhlas. Turistům ale slouží další desítky letovisek na pobřeží dlouhém přes 240 kilometrů. Českým turistům se skýtá možnost znovu poznat zmodernizovaný Neptun nebo Olimp, střediska Cap Aurora či Jupiter a samozřejmě také Mangaliu. 

Foto: (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.