Nakupování potravin je pro českého turistu v Rumunsku bezstarostné. Bez obav, že nějak naruší svůj cestovní rozpočet, může nakupovat cokoliv, a to i bez neustálého přepočítávání na české koruny. Ceny potravin v Rumunsku jsou v průměru stejné jako v České republice. Některé druhy potravin jsou o něco málo dražší, jiné levnější. Protože těch levnějších je víc, utratíme v Rumunsku za potraviny méně než u nás. V restauracích je situace stejná.

Ceny potravin v Rumunsku

V rumunských městech se nakupuje velmi příjemně. Tytam jsou doby, kdy se v rumunských obchodech s potravinami krčily jen dva tři pytle šrotu a blok ledu se zmrzlými rybami – prodavač odsekl a zákazník musel brát to, co v ledově kře přišlo pod sekáček. Dnes jsou v rumunských městech přesně takové obchody s potravinami, jako v jiných evropských městech, a to včetně v Čechách známých řetězců. Regály jsou plné zboží známých evropských výrobců, a nebo rumunské národní produkty.Ty jsou označeny rumunskou vlajkou.

Návštěvník z Čech může porovnat úroveň a zásobení podobných prodejen stejné nadnárodní společnosti u nás a v Rumunsku. Ty rumunské dostanou – při nejobjektivnějším hodnocení – o pár bodů víc než ty české.

  • V prodejnách řetězců můžeme platit kartami.
  • Ve velkých prodejnách s potravinami, jejich firma nám nic neříká, je lepší ujistit se u pokladny předem, zda karty berou.
  • V menších prodejných je nutno platit hotově, jakož i ve restauracích a klubech.

 

Potraviny, které zaslouží pozornost

  • Mléko a mléčné výrobky s rumunskou vlajkou: jogurty, zákysy, kyselá smetana, měkké sýry, čerstvé sýry, tvrdé sýry – z kravského i ovčího mléka. Ovčí, tvrdé a uzené sýry jsou o něco málo dražší než u nás, jogurty a zákysy jsou levnější.
  • Rybí výrobky s vlaječkou: pomazánky, saláty, pasty,uzené ryby, kaviár a kaviárové pasty, rybí konzervy
  • Vína: všechna rumunská vína. Ceny začínají v přepočtu na 30 korun za litr
  • Pálenka Țuică – litr lze koupit v přepočtu už od 60 korun, ale záleží na místě

Jídlo a pití v restauracích

Ceny jídel a pití jsou v restauracích až dvoj, trojnásobně dražší, v černomořských letoviskách ještě vyšší. Ale tak to je všude – i u nás. Záleží jen na provozovateli, jakou marži zvolí, takže za pivo, které stojí v obchodě šest lei, můžeme dít v restauraci čtyři, ale i deset lei – záleží na místě a bonitě restaurace.

Co se týká cen obecně – polévky stojí obvykle totéž, kolik hlavní jídlo. Je to dáno tím, že rumunské polévky jsou velmi syté, se zeleninou, masem a podobně, a podávají se ve velkých porcích, takže druhé jídlo ani není třeba objednávat.

Abychom si uměli objednat

apa voda
ardei umpulti plněné papriky
bere pivo
brinza sýr
cafea káva
cartof brambor
cascaval ovčí sýr
ciorba kyselá polévka
crenvursti páreky
de baut k pití
douo beri dvě piva
foame hlad
friptura pečeně
ghiveci de carne míchaná zelenina s kousky masa
chiftele karbanátky
ista jídelní lístek
masa stůl,jídlo
mititei čevabčiči
musaca zapékané plátky zeleniny s mletým masem
mustard hořčice
orez rýže
orez rýže
ou vejce
piine chléb
pilaf rizoto
pireu kaše
porc vepř, vepřové maso
supa polévka
supa de pasere drůbeží polévka
tocana de carne guláš
tuica slivovice
unt máslo
vin alb, vin rosu víno bílé,víno červené

Foto: Jeden z řetězců i u nás známých v Rumunsku (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.