Cestovat do Bulharska přes Rumunsko je co se týká ujeté vzdálenosti přibližně stejné, jako jet přes Srbsko. Snad jenom s tím rozdílem, že cesta přes Srbsko je cesta rychlejší, ale přes Rumunsko mnohem zajímavější. A když budeme trasu přes Rumunsko chápat v duchu rčení, že „i cesta může být cíl“, zpestříme si dovolenou u Černého moře pěknými zážitky, o něž jsme v případě trasy přes Srbsko ochuzeni. Krom toho zůstáváme – na rozdíl od Srbska – v Evropské unii. Z jízdy přes Rumunsko nemusejí mít řidiči žádné obavy.

Do Bulharska přes Rumunsko

Při zvažování trasy z České republiky do Bulharska jsou dvě volby:

  1. přes Srbsko
  2. nebo přes Rumunsko.

Arad,. Kvalita rumunských silnic je dobrá

Cesta přes Srbsko i přes Rumunsko je na kilometry přibližně stejná. Obě trasy mají svá pozitiva, ale cesta přes Rumunsko jich má možná víc.

  • Přes Srbsko pojedeme rychleji, protože využijeme dálnice a rychlostní komunikace. Přes Rumunsko pojedeme po dálnici asi jen 100 kilometrů, jinak po silnicích, které jsou ovšem ve slušném stavu.
  • Srbsko není členem Evropské unie. Rumunsko sice členem EU je, ale nepatří do Schengenského prostoru. V obou zemích se tedy musíme dvakrát podrobit celní a pasové kontrole. Na srbské hranici to mnohdy bývá zdržení v řádu hodin, na rumunských hranicích je odbavení většinou svižné.
  • Při cestování osobním vozem není podstatný rozdíl v poplatcích za využití dálniční a silniční sítě. Ovšem v případě jízdy užitkovým vozem (Ford Transit a podobné) je dálniční poplatek v Srbsku výrazně vyšší (konkrétní parametry například na stránkách Tolls).
  • S výjimkou horského úseku na srbsko-bulharské hranici je cesta přes Srbsko poměrně nudná. Cesta Rumunskem vede tolika zajímavými místy, že je pro spolucestující nejen velmi osvěživá, ale dokonce i svádí k zastávkám v nejatraktivnějších lokalitách: Drákulův hrad, historická města, Bukurešť, horská letoviska v Transylvánských Alpách a jiná zajímavá místa, která by sama o sobě mohla být cílem dovolené.  

Dva řidiči výhodou

Je dobré, když jsou ve voze dva rovnocenní řidiči, kterým nevadí noční jízda. Pak se dá cesta zvládnout i non stop, když nepočítáme hygienické a zdravotní zastávky.

Trasa z Prahy do Burgasu přes Bukurešť je 1649 kilometrů a on-line plánovač ji počítá zvládnout 19:22 hodiny. Jenže musíme vzít potaz možná zdržení.

Jestliže bude řídit jen jeden, je nutné na cestě přenocovat. Když vybíráme ubytování v Rumunsku, je možno důvěřovat zařízením, která nabízejí služby v mezinárodní databázi. Zkušenosti z Rumunských penzionů jsou takové, že cenu nižší poskytují mnohem větší komfort než v Česku.

Pohonné hmoty

V Rumunsku je stejně hustá síť čerpacích stanic jako u nás nebo v kterékoliv jiné zemi Evropské unie. Pumpy jsou moderní, vybavené čistým hygienickým zázemím, s možností občerstvení a odpočinku. Většinou patří nadnárodním společnostem Shell, LuK, ÖMW. Platit kartou na nich je samozřejmostí.

Dálniční poplatky

Na cestě budeme potřebovat dálniční známku pro průjezd Slovenskem (lze koupit už na Moravě například u benzínek Shell), uhradit poplatek za průjezd Maďarskem (nemají známku, je možno platit všemi myslitelnými způsoby včetně SMS, známku Rumunskou (podrobnosti v samostatném článku ZDE) a známku bulharskou.

Na rumunsko-bulharské hranici se také platí mýtné za využití mostu přes Dunaj.

Protože se ceny mohou meziročně měnit, je dobré v aktuální čase navštívit specializované stránky věnované dálničním známkám a zjistit možnosti a cenu platné v daném roce.

Rady na cestu

  • Při cestě Rumunskem je lepší spoléhat na dopravní značení, než na navigaci. Rumunsko nyní značným tempem buduje dopravní infrastrukturu, takže nejnovější údaje (obchvaty měst a podobně) nejsou v GPS mapách zaneseny. Je dobré cestu naplánovat už doma, v klidu si vypsat itinerář.
  • Před cestou je také zkontrolovat všechny doklady od vozu. Bulhaři velmi rádi kontrolují zejména
  • Jestliže najedeme vlastním vozem, nesmíme zapomenout na plnou moc majitele, která nás ke konkrétní jízdě opravňuje. Plná moc musí být vypsána také v případě, že se jedná o vůz firemní, a to i když jsme majiteli firmy (místo rodného čísla uvedeme IČO).

Foto: Arad. Kvalita rumunských silnic je dobrá (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.