Arad, sedmihradské město, leží asi jen přibližně padesát kilometrů od hranic s Maďarskem. Arad je moderní, dynamické a prosperující město se zajímavou historii. Při cestě od nás je to první místo, v kterém turista na vlastní oči vidí, jakou změnou Rumunsko prošlo po pádu totalitní režimu a po vstupu do Evropské unie. Byla by velká škoda při dovolené v Rumunsku se alespoň na den dva v Aradu nezastavit.

Arad v Sedmihradsku

Město Arad leží v západním Rumunsku asi 50 kilometrů od maďarských hranic. Na základě Trianonské dohody je rumunské od roku 1920 Arad rumunský. Do té doby patřilo k Rakousku-Uhersku. V Aradu žije podle městské statistiky asi 184 tisíc obyvatel (2014). Uvádí se, že v Aradu je nejvyšší příjem na obyvatele z celého Rumunska.

Cestování do Aradu

Do Aradu můžeme jet autem nebo vlakem.

  1. Nejrychleji se po silnici do Aradu dostaneme přes Brno, Bratislavu, Budapešť, Szeged, hraniční přechod Nagylak/Nadlac. Použití dálnic a rychlostních komunikací je v Maďarsku zpoplatněno dálničními známkami. Je možnost koupit si týdenní známku (platí devět dní), a to na přechodech, u benzinek nebo elektronicky. Podrobnosti a ceny jsou na specializovaných webech pro motoristy. V Rumunsku je také třeba koupit si dálniční známku.
    Vzdálenosti: z Prahy 793, z Ostravy 759, z Brna 595, z Bratislavy 467 kilometrů.
  2. Pojedeme-li do Aradu vlakem, musíme nejdřív do Budapešti (přímé vlaky z Prahy, a nebo s přestupem v Břeclavi od Olomouce a Ostravy). Vlaky od nás přijíždějí na nádraží Keleti (Východní), odkud také odjíždějí vlaky do Rumunska (do Bukurešti). Arad je na trati.
    Rumunsko není v Schengenském prostoru, a tak nás na hraničním přechodu Lököshaza (Maďarsko) a Curtici (Rumunsko) nesmějí překvapit kontroly celní policie. Cestujeme-li vlakem, musíme si ke zpáteční jízdence koupit povinnou místenku. Prodává se na nádraží. To platí i pro případ, že bychom chtěli vlakem pokračovat dál po Rumunsku.

Ubytování v Aradu

Sehnat ubytování v Aradu není problém, když si člověk vzpomene včas. Arad je město s bohatým obchodním a kulturním životem, sídlí v něm dvě univerzity s mnoha fakultami, a tak v něm chtějí přespat nejen turisté, ale i lidé přijíždějící z pracovních či jiných důvodů. Spolehnout se na poslední chvíli a shánět něco až na místě se může nevyplatit.

Hotely a penziony mívají své webové stránky a jsou zaregistrovány v různých on-line rezervačních systémech, takže není problém vybrat si a objednat z domu. Na webu je také možno prohlédnout si zařízení a případně přečíst reference. Penzionu, který se prezentuje na internetu a v mezinárodním systému, lze věřit. Oficiálně je v Aradu k dispozici 1300 lůžek. Cena je různá. S veškerým pohodlím se lze ubytovat už za deset euro na osobu.

Pohyb městem

V Aradu je hustá síť městské dopravy. Zajišťují ji autobusy a tramvaje. Systém linek je dost obtížné zjistit, ale v informačním centru nebo i v nějaké cestovní kanceláři poradí. Je dobré si to zapsat do mapky. Jízdenky jsou jednorázové, nepřestupní. Prodávají se ve stáncích, které bývají poblíž zastávky.

Město Arad vydalo turistické mapy, na kterých jsou označeny významné památky. Mapa znázorňuje celé město, na druhé straně detail centra, je přehledná (a ulice jsou řádně značeny po každé křižovatce). Za dva dny lze obejít všechna doporučená místa. Skoro všechny zajímavosti soustředěny v docházkové vzdálenosti od centra.

  • Mapky lze získat v informačním centru (Bulevardul Revoluţiei,hlavní třída), v cestovních kancelářích či na recepcích hotelů a penzionů.

Aradská secese

Vliv Vídně je patrný na architektuře města. Málokde se vidí tolik secesních budov jako v Aradu. Některé jsou sice v dost zuboženém stavu, ale je postupně procházejí rekonstrukcí. Při posunu mezi památkami je proto vhodné dívat se vzhůru, protože jen nejvýznamnější secesní stavby jsou na mapce označeny. V některých ulicích to je tak, že co dům, to stavební skvost.

Pevnost není přístupna

Aradem protéká řeka Mures (Mureš), která vytváří výraznou širokou smyčku. Území kolem řeky je upraveno jako městská rekreační zóna: parky, dětská hřiště, sportoviště, letní restaurace (i „pražská“ s českým pivem ve štítu). Uprostřed smyčky je ostroh. Je na něm plovárna, kurty, hřiště a chatová osada. Na ostroh je možno za mírný poplatek přejít po „lodičkovém“ mostě.

Při pohledu na mapu turistu zaujme nápadná pravidelná hvězdicovitá fortifikační stavba ve středu ostrohu. Jedná se o rozsáhlé opevnění zbudované v éře Marie Terezie. K pevnosti se z ostrohu (od řeky) nedá nijak oficiálně dostat, celý areál spravuje a hlídá armáda. Místní by chtěli, aby se pevnost opravila a alespoň částečně sloužila třeba i jako turistická atrakce

Nakupování v Aradu

V Aradu je mnoho obchodů, super a hypermarketů i nám známých společností. Mimo jiné Spar, Penny, Billa, Carrefour, Kaufland a další. Nákupní prostředí je evropský standard. Regály přeplněny zbožím, nutno přiznat, že výběr je širší než u nás. Ceny potravin jsou stejné nebo o něco nižší. Z rumunských výrobků (jsou označeny vlaječkou) stojí za ochutnání jogurty, smetanové výrobky, sýry, různé pasty z ryb a kaviáru. Velmi levné jsou čokolády a mlsky (i známých značek). Je možno platit kartami, jen v malých obchodech karty neberou – stejně jako u nás.

Co ochutnat v Aradu

V Aradu lze jíst v restauracích, ale nejsou „na každém rohu“, jako třeba u nás (na mapě města jsou ovšem vyznačeny). A skoro vůbec tam nejsou vidět nějaké pivnice, či jiné „nálevny“, aradští vysvětlují, že to je z preventivních důvodů. Jenže turista ani nechce ztrácet čas posedáváním po hospodách.

  • Najíst se dá u různých stánků: vynikající mititei (obdoba nám známého čevabčiči), klobásy, vepřové a kuřecí speciality, všelijaké pečivo s náplněmi (sladkými i slanými, prodávají se i z okénka v obchodě na chodník).
  • A pak všudypřítomné nadnárodní „hotdogy“, pizza, hamburgery (je zde i McD), kebab a podobně – jako ve všech evropských městech. Ceny jsou srovnatelné s našimi.

Co je ale velmi levné, je místní dobré víno prodávané i ve stáncích (třeba na tržnici) a pálenka tuica (čteme cujka). Mívá 52 až 65 procent a je nabízena po sto gramech. Lze požádat o poloviční množství.

Foto: (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.