Pohoří Apuseni je transylvánskou větví Karpat. Apuseni se stává mezi turisty velmi oblíbenou destinací: nabí nádherné scenérie, krasové útvary, přírodní úkazy modelované vodou. V Apuseni je možno vidět stáda divokých koní, a nebo naopak pracovat na statku a poznat život středověkého zemědělce v rámci programů agroturistiky. Pohoří Apuseni má svého genia loci. Je to místem, na něž se nezapomíná.

Pohoří Apuseni, kraj vody, koní a kouzel

Krasové hory Apuseni jsou plné jeskyň a jiných podzemních divů. Hory jsou rovněž domovem divokých koní, ovčích stád. Místem rozlehlých pastvin, řek a tajemných lesů. Vesnic, které návštěvníka přenesou do středověku. Lidí, kterých tu není mnoho, ale na které budete dlouho v dobrém vzpomínat. To vše a mnoho dalšího skrývá pohoří západního Rumunska – Apuseni.

Rumunsko, Apuseni

Kraj modelovaný vodou

Apuseni patří k nejkrásnějším pohořím Západních Karpat. Jižní část se nazývá Vladeasa. Je to oblast zalesněných údolí. Vápencové hory dosahují výšek kolem 1500 m n. m.

Velké množství srážek, které zde každý rok spadne, hory doslova proděravělo: množství potoků a říček vtéká do slepých údolí, ze kterých nacházejí jedinou cestu podzemím. Propadají se do prostor, které přetvářejí v překrásné krápníkové jeskyně, v obrovské dómy s kouzelnámi úkazy.

  • Například do jeskyně  Focul Viu (ledový plamen) s nádhernými ledovými útvary v létě každý den na pár minut vnikne stropem sluneční světlo a dotkne se ledu, který se „rozhoří“.
  • Chloubou tohoto pohoří je ale bezpochyby trojpropast Ponorné hrady, která je díky 87 metrů vysokému portálu největší v Evropě.
  • Řeka Galbena (tj. Žlutá) se zde propadá do podzemí a po mnoha kilometrech opět vyvěrá v údolí.

Jinou tvář má druhá část Apuseni – Bihor. Je zušlechtěna lidskou činností. Sametové horské louky pečlivě spásají stáda ovcí a krav. Lidé zde bydlí většinou v dřevěných domcích, některé mají drnové střechy, jinde dřevo a hlínu nahrazuje vlnitý plech. I sem se pomalu vkrádá moderní doba a někdy kombinace starého a nového tvoří zajímavý obraz.

Tip na dovolenou v Apuseni

Těm, kdo se do rumunských hor rozjedou poprvé, lze doporučit masív Západních hor Apuseni, ležících nedaleko maďarských hranic. Dostanete se sem autobusem z města Kluž (Cluj-Napoca). Základnu je možno založit u horské chaty Padiš, kde se dá koupit jídlo. Výlety lze odsud plánovat minimálně týden.

  • Dobře značené celodenní hvězdicovité túry od chaty zavedou třeba k impozantní říční propasti Cetatile Ponorului s následnou mohutnou vyvěračkou Izbucul Galbenei,
  • k ledové jeskyni Pestera Focul Viu či k ponorné jeskyni Cetatea Radesii, která patří k nejhezčím ve střední Evropě a lze ji  prolézat po dřevěných žebřících.
  • Je možno vydat se z Padiše na nedalekou krasovou planinu Scarisoara.

Jinou variantou je dvoudenní dobře značený trek severním směrem, který přes nádherné smrkové pohoří Vladeasa se stády pasoucích se koní zavede k železniční stanici Poieni na trase Kluž – Oradea.

Nedaleko Padiše leží Cimpeni, hlavní město zajímavé národnostní menšiny Moců, které je proslulé svými trhy. Jižně od něj začíná masív vápencových hor Trascau, kde se lze brodit divokými soutěskami, obdivovat skvěle zachované archaické vesničky daleko od civilizace a naslouchat vyzpěvování popů v pravoslavném klášteře Rimet.

Foto: Rumunsko, Apuseni (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.